هُل دادن تصویر سلفی گرفتن اخبار گوناگون

هُل دادن: تصویر سلفی گرفتن اخبار گوناگون

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری ریالی از دولت احمدی‌نژاد نگرفته‌ام/ باید دست مافیای اکران قطع شود ، احمد نجفی

احمد نجفی تهیه کننده «من یک ایرانی ام» راجع به حاشیه هایی که این روزها با نوع اعتراضش به شورای صنفی نمایش و اوضاع پخش فیلم ها شده است هست، توضیح داد.

ریالی از دولت احمدی‌نژاد نگرفته‌ام/ باید دست مافیای اکران قطع شود ، احمد نجفی

احمد نجفی: ریالی از دولت احمدی نژاد نگرفته ام/ باید دست مافیای اکران قطع شود

عبارات مهم : سینما

احمد نجفی تهیه کننده «من یک ایرانی ام» راجع به حاشیه هایی که این روزها با نوع اعتراضش به شورای صنفی نمایش و اوضاع پخش فیلم ها شده است هست، توضیح داد.
به گزارش مهر، احمد نجفی تهیه کننده فیلم سینمایی «من یک ایرانی ام» به کارگردانی محمدرضا آهنج چندی است که نسبت به نحوه اکران این فیلم اعتراض دارد و تبدیل به سوژه داغ رسانه ها شده است هست. او صبح ۹ بهمن هم با حضور در شرکت سینمایی نسبت به عملکرد شورای صنفی نمایش دادخواهی کرده و خواستار پیگیری نسبت به عملکرد این شورا شد. فیلم اعتراض او در آن روز در رسانه ها منتشر و به محل بحث و نظر بسیاری از اهالی رسانه و مطبوعات تبدیل شد.

همان روز محمدمهدی حیدریان رییس شرکت سینمایی با رییس شورای صنفی مذاکره و بر اهمیت فعالیت شورای صنفی تاکید کرد و خواستار پیگیری اعتراض احمد نجفی شد.

ریالی از دولت احمدی‌نژاد نگرفته‌ام/ باید دست مافیای اکران قطع شود ، احمد نجفی

در این فاصله فیلم «من یک ایرانی ام» اکران شد و در فاصله چند روز از پرده پایین آمد که این مساله به اعتراض شدیدتر احمد نجفی منجر شد و وی شامگاه ۶ اسفندماه در شورای صنفی نمایش را گِل گرفت. این اقدام وی تصویر العمل هایی زیادی را در پی داشت به طوری که بعضی از سینماگران به نوع اعتراض او خرده گرفتند و این حرکت را نمایشی خواندند. بعضی هم عنوان کردند که او در دولت نهم و دهم به علت طرفداری از محمود احمدی نژاد رییس جمهور اسبق توانسته به کار بپردازد ولی حالا که نمی تواند رانتی را در اختیار بگیرد معترض است.

برای شنیدن صحبت های احمد نجفی در مواجهه با انتقادهایی که به وی شده است و همچنین آخرین اوضاع نتیجه اعتراض با این بازیگر و تهیه کننده سینما به گفتگو نشستیم.

احمد نجفی تهیه کننده «من یک ایرانی ام» راجع به حاشیه هایی که این روزها با نوع اعتراضش به شورای صنفی نمایش و اوضاع پخش فیلم ها شده است هست، توضیح داد.

شرح زیاد از این گفتگو را در زیر بخوانید:

آقای نجفی حالا که چند روز از ماجرای گل گرفتن در منزل سینما از سوی شما می گذرد، فکر می کنید این نحوه اعتراض شما درست بود؟ منتقدان می گفتند تنها یک حرکت نمایشی انجام دادید.

مدت ها است که من در حال اخطار دادن نسبت به عملکرد شورای صنفی نمایش هستم. این شورای صنفی و به خاص چند نفر از اعضای آن هر کاری که خواسته اند با هر فیلمی کرده اند بنابراین در اینجا عنوان فیلم من مطرح نیست بلکه من با این اقدام خواستم عملکرد صنفی عده ای سودجو را زیر پرسش ببرم.

ریالی از دولت احمدی‌نژاد نگرفته‌ام/ باید دست مافیای اکران قطع شود ، احمد نجفی

البته باید توجه داشته باشیم که قرار نیست با یک فیلم در سینما بهار شود و قرار هم نیست عده ای سینما را به اینجا برسانند تا چنین اتفاقاتی در آن رخ بدهد، از همین رو کار من نتیجه اعمال خلاف عرف و خلاف قوانین جاری کشور بود لیکن من فکر می کنم بعضی نمی توانند سینما را به صورت انحصاری در دست بگیرند.

این مملکت قانون دارد و انحصارطلبی باید شکسته شود ولی ما هرچه اعتراض کردیم و صدایمان را به گوششان رساندیم آنها به ما خندیدند و به اهالی سینما پشت کردند، به همین علت من جهت اینکه توجه مسئولان را جلب کنم در شواری صنفی نمایش را گل گرفتم البته پیشتر هم عنوان کرده بودم که اگر این روند ادامه داشته باشد این کار را می کنم.

احمد نجفی تهیه کننده «من یک ایرانی ام» راجع به حاشیه هایی که این روزها با نوع اعتراضش به شورای صنفی نمایش و اوضاع پخش فیلم ها شده است هست، توضیح داد.

اما این اقدام شما در حالی صورت گرفت که فیلم شما فروش نداشت، حتی غلامرضا موسوی عنوان کرده است که فیلم شما در یک روز در عالی ترین سینمای پایتخت طی ۶ سانس تنها ۲ بلیت فروخته هست. فکر نمی کنید این مسئله از فیلم شماست که فروشی ندارد؟

حتما به زودی جواب این حرف را می دهم. از روزی که این فیلم با نیت سوء اکران شد دیدید که چه بر سر فیلم «من یک ایرانی ام» آوردند. جهت مثال حتی یک تصویر از این فیلم سر در سینماها نبود علاوه بر این سانس ها را به هم ریخته و به همه سینماهای تابع خود دستور داده بودند که این فیلم تبلیغی نداشته باشد. حتی چندی پیش پیامک هایی از سوی هواداران به ما ارسال شد که در آن عنوان شده است بود که آنها به سینما رجوع کرده اند ولی به مخاطبان گفته اند هیچ سانسی جهت نمایش فیلم وجود ندارد، بنابراین اینکه یک فیلم نفروشد بحثی نیست که به این راحتی مورد ارجاع قرار بگیرد.

من به تماشاگر و سلیقه اش احترام می گذارم ولی اینکه بعضی این دسیسه ها را ایجاد می کنند جای پرسش هست. البته این کار را در حق همه فیلم ها می کنند یعنی به یکباره سانس را عوض می کنند و از این طریق قدرتی به دست می آورند ولی با اقدام من این قدرت شکست و کار این مردها تمام شد لیکن قرار است آیین نامه شورای صنفی نمایش کاملا عوض شود. البته من باز هم با عوض کردن بخش هایی از این آیین نامه مخالفم و اعتقاد دارم به طور کلی باید عوض کردن کند از همین رو رسما اعلام می کنم تا زمانی که در این شورا ثبات فرهنگی، اجتماعی و حقانیت وجود نداشته باشد مورد وثوق نیست. از سوی دیگر این مردها اعمالی انجام داده اند که کار بخش شخصی و مدیریت بدنه سینما زیر پرسش رفته و خساراتی به فیلم هایی این بخش وارد شده است است تا جایی که بعضی از فیلم ها به وسیله این افراد نابود و صاحبان آنها ورشکسته شده است اند.

ریالی از دولت احمدی‌نژاد نگرفته‌ام/ باید دست مافیای اکران قطع شود ، احمد نجفی

سوال من این است که این مسایل و تقبل این خسارات به عهده کیست؟ به نظر من این مساله به عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شخص آقای وزیر هست. در این یکی دو سال، این افراد این همه به این سینما خسارت زده و این همه فیلم را نابود کرده اند و فقط به فیلم های خودشان اکران خوبی داده اند به طوری که مناسب ترین وقت اکران به فیلم های آنها تخصیص داده شده است داده شده است هست. یک فیلم هر چقدر هم نابجا و بد باشد مگر می شود تنها ۲ بلیت فروخته باشد؟

بله می شود، پیش از این فیلم سینمایی «قلب سفید قاصدک ها» در ۱۰ روز تنها ۶ هزار تومان فروخته بود.

نه اینطور نیست، شما ببینید این آقایانِ شورای صنفی نمایش چه کرده اند. این مباحث دسیسه هایی است که این مردها تجربه آن را طی سال ها به دست آورده اند و روی فیلم ها اعمال می کنند.

یک فیلم هرچقدر هم نابجا و بد باشد مگر می شود تنها ۲ بلیت فروخته باشد؟

محمدمهدی حیدریان رییس شرکت سینمایی بعد از اقدام شما دستور به پیگیری راجع به فیلم شما داد، فکر می کنید این وعده راهگشا باشد؟

من امروز نامه سرگشاده ای به آقای حیدریان رییس شرکت سینمایی نوشته ام و گفته ام آیا عملکرد اعضای شورای صنفی نمایش زیر پرسش نمی رود؟ و آیا باید فقط راجع به فیلم من تحقیق شود بلکه این کار باید راجع به همه فیلم های سوخته صورت بگیرد. این را هم باید بگویم بعضی از همین افرادی که در اکران موثرند دو، سه شرکت صوری تاسیس و اقدام به نمایش فیلم ها می کنند به طوری که صاحب بعضی از شرکت های پخش تنها یک نفر است.

باید به این توصیه توجه داشته باشیم که در این چند سال چند فیلم از همین افراد در مناسب ترین وقت اکران به نمایش درآمده است از همین رو پرسش من این است که آیا باید فیلم آقای اسعدیان که با شراکت علی سرتیپی ساخته شده است است در عالی ترین ایام اکران یعنی اکران نوروز روی پرده برود؟ چگونه فیلم من در شب عید اکران نشد تا ببینیم چه بازخوردی دارد؟ اگر در آن وقت فیلم من تنها در ۲ روز فروش خوبی نداشت من خودم نخستین فردی بودم که می گفتم فیلم من را از اکران بردارید و جای من را به کسی که حق بیشتری دارد بدهید.

کسی حتی یک پوستر از «من یک ایرانی ام» را بر سر در سینما ندیده و حتی کسی نمی داند که فیلم ما اکران شده است است در حالی که این مسئولیت برعهده سینمادار هست. از همین جا می گویم که این توطئه ای است که مردها انجام می دهند و می دانند که چه باید بکنند تا یک فیلم از بین برود.

این را هم باید بگویم که من در نامه سرگشاده ام رسما اعلام کرده ام فیلم من دیگر سوخته است و دیگر به من فکر نکنید بلکه به فکر آینده باشید. باید تحقیق شود که در این سال چه خساراتی به سینما وارد شده است و ده ها فیلم نابود شده است هست. آیا زن نیکی کریمی، حسین فرحبخش و دیگرانی که اعتراض کرده اند عملکردشان مثل من بوده است که فیلم آنها را هم سوزاندند؟ بعد از اقدام من ده ها نفر تماس گرفتند و گفتند با قرض فیلم ساخته اند و فیلم ارزش در اکران نابود شده است هست. آیا عملکرد آنها هم مثل من بوده است؟ خسارت این ها به عهده چه کسی است؟ آیا فرزند یکی از این سران مافیای اکران مدتی است در وزارت ارشاد شاغل شده است است؟ آیا این رانت نیست؟ آیا در این باره تحقیق نمی شود؟ آنهایی که به من تهمت می زنند باید از عملکردشان شرم کنند.

آقای نجفی مسئولیت تبلیغ یک فیلم برعهده سینمادار نیست. آیا شما خودتان به عنوان تهیه کننده اقدامی در این حوزه کرده اید؟

من مسئول این امر بوده ام و تا جایی که توانسته ایم و بودجه ما رسیده این کار را کرده ایم به طوری که ۳۲۰ تیزر تلویزیونی به خاطر ارزشی بودن فیلم در اختیار ما گذاشته شده است هست، بعد اینطور که شما می گویید نیست.

این اتفاق فقط جهت فیلم من نیفتاده بلکه با بسیاری از فیلم ها این کار را کرده اند. جهت مثال تعداد سالن ها را کم می کنند و سانس ها را به هم می ریزند یعنی کسی که در این شلوغی و در این فصل بدِ سینما می خواهد به تماشای یک فیلم بنشیند نمی فهمد جریان چیست، بنابراین اگر من هم بودم گیج می شدم که آیا فیلم ببینم یا نه.

منتقدان شما به سوابقتان در دولت آقای احمدی نژاد اشاره دارند و می گویند در آن دوران به علت طرفداری از رییس جمهور وقت توانسته بودید به خوبی به کار بپردازید و حالا که این رانت را در اختیار ندارید معترض هستید.

من را سیاسی نکنید. من یک فرد صنفی هستم. خسته شده است ام از بس که این حرف ها را شنیده ام و دیگر به این حرف ها اهمیت نمی دهم. بعضی می گویند نجفی مدافع رییس جمهور اسبق بود ولی این عنوان چه ربطی به عنوان اکران و فیلمم دارد؟ آیا بعضی می خواهند حاشیه سازی کنند بدون اینکه بینش این را داشته باشند؟ من راجع به اکران و شورای صنفی نمایش صحبت می کنم. آیا کسی که در این دوره طرفداری رییس جمهور وقت را می کند هنگامی که در دوره بعدی فیلم می سازد باید او را به علت طرفداری امروزش نابود کنند و فیلم او بر اساس طرفداریش از رییس جمهور وقت ارزیابی شود؟

این چه کاری است که بعضی می کنند؟ بعضی از سینماگران که نسبت به کار من خرده می گیرند و من را یک فرد سیاسی معرفی می کنند خودشان از منطقه آزاد و بانک گردشگری پول می گیرند آن وقت به من تهمت ناروا می زنند. از همین جا می گویم اگر کسی می تواند سندی راجع به رانت ها و پول هایی که از دولت اسبق گرفته ام نشان بدهد. من حتی ریالی رانت و پول و امتیاز از دولت قبلی نگرفته ام. به کسانی که می گویند من طرفدار احمدی نژاد بوده ام می گویم که احمدی نژاد یک زمانی رییس جمهور مملکت بوده و حکم او به وسیله رهبری امضا شده است است بنابراین کجای این عنوان مسئله دارد؟

من می دانم این سینماگرانی که به عملکرد من اعتراض می کنند خودشان چند میلیارد رانت گرفته اند. آیا دولت محترم فعلی جوابگوی این رانت های میلیاردی است؟ باید بدانیم که آیا یکی از سینماگران زن توانسته با ارتباطات خود و با پشتبانی از این دولت این وجه را به دست بیاورد؟ این شخص با مدیران بانک گردشگری ارتباط داشت و توانست این وجه را به دست بیاورد ولی آیا کسی در این باره پرسش می کند؟

باز هم می گویم که اگر سندی رو شود که من ریالی از دولت قبلی گرفته ام به پارک لاله می روم، روی یک سکو می ایستم و از همه مردم کشور عزیزمان ایران به خاطر عملکردم عذرخواهی می کنم و دست و پای سینماگران را می بوسم. به دروغ من را متهم می کنند در حالی که متهم کسانی هستند که می خواهند با این حرف ها کارهای بد خود را بپوشانند. آیا یک تاجر در حال ورشکستگی به این راحتی می تواند 100 میلیون تومان وام بگیرد که این سینماگران توانسته اند به آسانی وجه های میلیاردی بگیرند؟

علاوه بر این حواشی که جهت فیلم شما ایجاد شده، توصیه دیگری هم وجود دارد اینکه حتی کارگردان فیلم شما هم معترض است و می گوید به مراسم های اکران شخصی دعوت نمی شود. توضیحی در این باره می دهید؟

جواب این عنوان را بعدا می دهم. حتما جواب ایشان را با صراحت و براق خواهم داد، جواب هر کسی را که راجع به این فیلم صحبت کرده می دهم.

من در حال حاضر راجع به عملکرد شورای صنفی صحبت می کنم و راجع به آن قضیه بعد از انحلال این شورا صحبت می کنم، فعلا باید کاری کنم که دست این مافیا کوتاه شود.

واژه های کلیدی: سینما | نمایش | اعتراض | اعتراض | سینمای | سینمایی | سینماگران | رییس جمهور

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs